Wednesday, June 27, 2012

Bulgaaria?!
Sihtkoht pole oluline, teelolemine on põhiline


Rooside org lavendlite sinas

Nädalavahetuseks Pariisi kultuurireisile, Rooma ilu-, elu- ja ajalooga tutvuma, Londonisse kontserdile, New Yorki poodlema, Egiptusesse, Kreeka saartele või Hispaania rannikule puhkama  minna on lihtne ning see ei vaja põhjendusi. Kui aga võtta ette rohkem kui 5000 km pikkune automatk Eestist Bulgaariasse, tekib paratamatult küsimus: „Miks?“ Ei ole ju meie riikide suhted kõige tihedamad  ning rahvaste omavaheline läbikäimine kuigi igapäevane, meie teadmised Bulgaariast kipuvad pahatihti piirduma Musta mere äärsete märgilise tähendusega Kuldsete liivadega ning Bulgaaria veinidega või eestlaste kinnisvarasoetustega Musta mere rannikul.

Millega motiveerida üht eestimaalast Bulgaariat külastama? Sihtkohana on see riik meile võrdlemisi kaugelasuv. Meie teadmised sellest äärmiselt kireva ajalooga riigist on põgusad, lennuühenduses puudub otseliin (v.a suvised lõbureisid Musta mere rannikule). Küllap on veel teisigi põhjuseid, miks Bulgaariasse mitte tulla. Aga…käesoleva kirjutise mõte ei ole vähimalgi määral selles. Pigem tahaks tuua välja viie Rändurite klubi ränduri, kes neil päevil Bulgaarias ringi liiguvad, rännukogemustele tuginevad seigad, mis ehk nii mõnelegi teisele Bulgaariasse sõitjatele võiks huvi pakkuda.

  • Erakordselt mitmekülgne loodus, mis pakub tegevust nii erinevate huvidega ränduritele kui ka erinevate hobidega tegelejatele.
  • Kaunid rannad ja sinna juurde käiv võrdlemisi hästi toimiv taristu. 
  • Värvikas kultuuri- ja ajalugu (mis on ka täna adutav kasvõi linnapildis – erinev nahavärvi, näojoonte ja käitumisharjumuste kogum, mis on põhjamaisele inimesele kohati väga nauditav).

Vaade Bairakli mosheele. Samokovo

  • Põnev religioosne maastik, millel bulgaaria õigeusu (85 % elanikkonnast), moslemi (12%) ja juudi kogukonnad on õppinud kõrvuti elama. Arvukad kirikud ja kloostrid.


Munk Naiste turul. Sofia

  • Mitmete maade mõjutustega (Kreeka, Türgi, Vene) köök, millest leiab endale nii fanaatiline lihasööja kui ka veendunud taimetoitlane. Toitu tellides tuleb aga arvestada, et kogused võivad olla mehised. Seda iseäranis salatite puhul. Rahvuslikes toidukohtades (mehana ehk kõrts ja kručma rahvuslikus stiilis toiduasutus) pole harv see, et menüüs on toidud, mida Maarjamaal ehk vaid mõnes üksikus esmaklassilises restoranis pakutakse.  
  • Doonau tasandiku, Musta mere piirkonna, Rooside oru, Traakia tasandiku ja Struma oru veinid.
  • Kohalikud elanikud ei ole liiga pealetükkivad. Pigem reserveeritud, kui ülevoolavalt seltsivad, ent vastutulelikud ja abivalmid.  





Naised Naiste turul. Sofia

  • Hinnatase on Bulgaarias talutav – üldjoontes Eestiga sarnane, kuid ehk pisut odavam.
  • Autoga reisija peaks Bulgaarias sõites arvestama sellega, et viitade süsteem ei pruugi olla ammendav ja on aeg-ajalt üsna juhuslik. Kütus on õige pisut odavam kui kodus, kuid arvestada tuleb kohustusliku automaksuga – vinjetiga - esiklaasile kleepimiseks (nädala tasu 5 eur). Kohalik liikluskultuur vajab veidi sisseelamist, kuid on omandatav üsna lühikese aja jooksul ja põhjamaine sõidukultuur väikeste mugandustega kergesti sobitatav. Bulgaariat autoga avastada on aga igal juhul hea valik.
  • And last, but not least, neli aastaaega ja vaheldusrikas kliima.

Bulgaaria puhul võib öelda, et sihtkohad ei ole olulised. Teel olles on võimalik väga palju avastada, näha ja kogeda. Piisab vaid sellest, et kiirteelt kõrvale keerata.



Tervitustega Gabrovost (ausõna, see linn on täitsa olemas ja ei esine vaid anekdootides)!










No comments:

Post a Comment