Monday, May 23, 2011

Suvisel Eestimaal rändajate abiline

Iga teelolemine kätkeb endas oma lugu. Selleks, et teelolemine kulgeks selliselt, et seda tahaks ka hiljem meenutada ning sujuks viperusteta, oleks sisukas ja huvitav, kasutame sageli abilisi – olgu nendeks siis kohalike nõuanded, kompass, kaart, reisiraamatud, teabelehed, GPS-seadmed või internet. Kui ennemuiste liiguti peamiselt looduse ja taevakehade (päikse, kuu ja tähtede) järgi, siis tänapäeval on nende lugemise ja neist arusaamise oskus suuresti kaduma läinud ja tuleb kasutada meie aja inimestele arusaadavaid abilisi.



Kümmekond aastat on Eesti Kirikute Nõukogu (www.ekn.ee) eestvedamisel ilmunud Eestimaal rändajaid suvel avatud kirikutest informeeriv väljaanne „Teeliste kirikud“. Väljaanne on mõeldud kõigile neile, kes Eestimaal rännates soovivad avastada meie olulisi kultuurimälestisi ja vaimuelu keskuseid ehk kirikuid ja palvemaju, aga ka tundma õppida seda kristlikku mitmekesisust, mis Eestimaal leidub. Väljaandes on esindatud väga mitmete konfessioonide pühakojad, ühtekokku 199.

Käe- ja taskupärases formaadis väljaanne sisaldab teavet nende Maarjamaa kirikute kohta, mis on suvisel ajal teelistele teatud nädalapäevadel ja kellaaegadel huvilistele avatud või mida pääseb eelnevalt kiriku esindajatega kokku leppides kaema. Samuti sisaldab raamatuke vihjeid teelistele kiriklike külalismajade kohta, kus väsinud rändur saab puhata ja seda võrdlemisi soodsa hinnaga. Kirikute juures ööbimine on vana traditsioon - aastasadu on palverändurid leidnud öist varjupaika kirikute juures – olgu siis kiriku kuplitel, mõnes varjulises nurgakeses kirikus või kirikuga seotud hoonetes.

Tasuta jagatavat „Teeliste kirikud“ taskuraamatut saab I-punktidest üle Eestimaa ja Teeliste kiriku projektiga liitunud kogudustest ja kirikutest. Samas on rohkesti teavet ka Teeliste kiriku kodulehel www.teelistekirikud.ekn.ee, kust leiab informatsiooni ka nende pühakodade ja kristlike majutusasutuste kohta, mis väljaandesse ei ole mahtunud. Kui taskuraamatuke on kahes keeles (eesti ja inglise), siis kodulehel olev teave on seitsmes keeles.

Ees on loodetavasti kaunis ja päikseline suvi. Ehk jätkub meil kultuuriürituste ja grilliõhtute kõrval ka aega, et otsida üles mõni seni meile veel tundmata ja teadmata pühakoda Eestimaal ning avastada neid rikkusi, mida eneses kätkevad pühakodade kindlad seinad.

Huvitavaid avastusi Eestimaa pühakodades!


P.S. Väljaande kujunduse üks autoreid on Ain Vares, kes on juhtumisi kujundanud ka Rändurite klubi ja Nurme bistroo kodulehe, logo ja trükised. Väike maailm, veel väiksem Eesti ;-).